Tanı ile İlk Karşılaşma; Bir Kriz Dönemi

pd_tani

Tanı ile İlk Karşılaşma; Bir Kriz Dönemi
Prof. Dr. Aytül ÇORAPÇIOĞLU ÖZDEMİR

Yaşamın herhangi bir noktasında hepimiz bir krizle karşı karşıya kalabiliriz. Ölümcül bir hastalık olarak bilinen "kanser", kişiyi böyle bir kriz döneminin ardından birçok varoluş sorunlarıyla yuzyuze getirmektedir.

Son yıllarda kanserin tanı ve tedavisinde önemli gelişmeler olmasına rağmen tedavisinin uzun ve pahalı olması, organ kaybına yol açabilmesi, hastalığın yayılabilir olması ve kimi zaman olumle sonuçlanabılmesı hasta ve yakın çevresine ağır psıkososyal problemleri de beraberinde getirmektedir. Kanserli hastanın ruhsal yönden etkılenışı hastanın benlik gucu, kişilik yapısı, kanserli organına verdiği değer, aile düzeni, meslek ve parasal durumu, destekleyici uğraşıların olup olmaması gibi birçok değişkenlere bağlıdır.

Günümüzde meme kanserinin tedavisinde de önemli değişiklikler olmuş ve hastalığın erken evrelerde yakalanması, radyoterapi ve kemoterapi yöntemlerinde kaydedilen gelişmeler sonucunda, meme derisi ve meme dokusu korumaya yönelik ameliyatlar daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Bunun yanısıra, hekimler meme kanserini tedavi etmenin yanı sıra, hastaların yaşam kalitesini korumaya ve hatta yükseltmeye çaba göstermeye başlamışlardır.