Deprem sürecinde kanser hastaları nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli?

1. Bağışıklığınızı güçlü tutun;
Stres, hastalık gibi sebeplerle bağışıklı düşebilir, buna bağlı olarak başka sağlık problemleri görülebilir. Deprem bölgesinde değilseniz; balık, chia tohumu, keten tohumu gibi besinleri tüketerek omega-3 alımınızı arttırın. Bunun yanında antioksidan besinler bağışıklığın artmasına büyük katkısı olan bileşenlerdir. Kırmızı – yeşil meyvei sebzeler, C vitamini yüksek olan tüm besinler (kuşburnu, biber, kızılcık meyvesi vs.) antioksidan içeriği yüksek besinlerdir.

2. Enfeksiyondan korunun;
Özellikle kemoterapi sürecinde olan bireylerde gıdalardan bulaş sıklıkla görülmektedir. Bunu önlemek için; deprem bölgesindeyseniz, mümkünse sadece paketli gıdalar tüketin (pastorize yoğurt, süt, pakette kuruyemiş gibi). Açıkta bekleyen ekmek, kuruyemiş vb. tüketmemeye özen gösterin. Deprem bölgesinden ayrıldıysanız normal beslenmenize dönebilirsiniz, fakat dışarıda yemek yerseniz çiğ sebzeleri tüketmemeye özen gösterin, servis edilen yiyeceklerin iyi pişmiş olmasına dikkat edin.

3. Protein tüketimin arttırın;
Kanser hastalarında en büyük problemlerden birisi kas kaybıdır. Eğer depremlerde herhangi bir yaralanma yaşamadıysanız proteinden zengin beslenmenizde bir sakınca yoktur. Özellikle peynir, yoğurt, süt gibi daha kolay erişilebilir gıdaların tüketimini arttırmak fayda sağlayacaktır.

4. Bağırsaklarınız koruyun;
Stress sebebiyle bağırsaklarınız zarar görebilir, kabızlık / ishal problemi yaşayabilirsiniz. Neredeyse tüm besinler bağırsaklardan emildiği için bağışıklığınızı kuvvetli tutmak adına sağlıklı bağırsak florasına sahip olmak çok önemlidir. Bu nedenle; yoğurt, ayran, peynir, kefit, boza, şalgam, sirke gibi probiyotik besin tüketimini arttırmaya çalışın.

Deprem sürecinde kanser hastaları nasıl beslenmeli

Deprem sürecinde kanser hastaları nasıl beslenmeli

Deprem sürecinde kanser hastaları nasıl beslenmeli