8 Mart Dünya Kadınlar Günü Meme Sağlığı Paneli
MEMEDER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Bahçeşehirlileri, kadınlarda görülme sıklığı 1. sırada olan kanser türü 'meme kanseri' konusunda bilinçlendirdi.

MEMEDER Bahçeşehirli Kadınları Meme Sağlığı Konusunda Bilinçlendirmeye Devam Ediyor…

Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER),  8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında meme kanserinde erken tanının öneminin altını çizmek, farkındalık yaratmak için Başakşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşen “Kadınlarımız Bilinçleniyor: Meme Sağlığı” konulu bir panel düzenledi. Panelde meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisinin önemine dikkat çekilerek, kadınlara meme sağlığı konusunda bilgiler verildi.

Bahçeşehirli kadınların yoğun ilgi gösterdiği panelde konuşmacı olarak katılan, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.D. Öğretim Üyesi, Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyon Başkanı ve İstanbul Meme Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Vahit Özmen, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radiodiagnostik A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkin Arıbal, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Eralp, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çizmeci ve İstanbul Üniversitesi İstanbul  Tıp Fakültesi Psikiyatri A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr.Sedat Özkan gibi konusunun uzmanı doktorlar, kadınlarda kanser türleri arasında görülme sıklığı ilk sırada olan meme kanserinde,  erken tanının öneminde dikkat çekerken, her 3 kadından 1’nin erken tanı ile bu hastalıktan korunduğunun altını çizdiler.

MEMEDER Üyesi Ecz. Özlem Pamuk ise Bahçeşehirli kadınları meme kanserinden değil, geç kalmaktan korkmaları konusunda uyararak, 2008 yılında Bahçeşehir Belediyesi kapsamında başlatılan ve 10 yıl boyunca Bahçeşehirli kadınların ücretsiz taramaya alınacağı, erken tanı projesine destek olmaya davet etti.

Meme kanserinin erken fark edilebilir bir hastalık olduğunu hatırlatan İstanbul Meme Derneği Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, 20 yaş üzeri kadınların her ay kendilerini düzenli olarak elle muayene etmelerinin yanı sıra,  20 -40 yaş arası kadınların 3 yılda bir ve 40 yaş sonrası kadınlarında her yıl düzenli mamografi çektirmesinin önemine dikkat çekti

Bahcesehir Meme Sağlığı Paneli

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radiodiagnostik A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkin Arıbal ise,  dünya standartlarına uygun meme taraması yapmanın erken teşhiste önemini ifade ederek, Türk kadının radyoloji konusunda özellikle son 10 yıl içerisinde bilinçlenmeye başladığını ifade etti. Kadınların karşılaştığı kanser türleri arasında ilk sırada yer alan meme kanserinin saldırgan olmadığı evrede yakalamanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Erkin Arıbal, kaliteli ve doğru mamografi çektirme konusunda Bahçeşehir’li kadınlara uyarılarda bulundu.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Eralp ise metastatik- ileri evre meme kanseri vakalarında hastalığın lenf bezlerine, akciğer, karaciğer, kemiklere yayılma riski taşıdığını ifade etti. Kanseri yayılmadan yakalamanın önemini ifade eden Prof. Dr. Yeşim Eralp, kadınları meme kanseri ameliyatı, kemoterapi süreci, hormon tedavisi ve moleküler ajanlar olarak bilinen akıllı ilaçlar konusunda bilgilendirdi.

Panelde kanser hastalarının hastalıkla yüzleşme ve tedavi süreçlerinde yaşadıkları psikolojik süreçleri ele alan İstanbul Üniversitesi İstanbul  Tıp Fakültesi Psikiyatri A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr.Sedat Özkan ise hastanın psikolojisini göz önüne alarak, hastalıkla ortaya çıkan olumsuz psikolojik tabloları tedavi etmenin, hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir süreç olduğunu ifade etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, meme sağlığı konusunda bilinçlenen kadınlar panel sonunda, televizyon ekranından beğeniyle izledikleri ünlü oyuncu ve tiyatro sanatçıları,   Tardu Flordun ve Canan Ergüder ile tanışma ve sohbet etme imkanına sahip oldular.

Bahcesehir - Meme Sağlığı Paneli

Basında çıkan diğer memeder haberleri için tıklayınız »


 
 

Anasayfa | Meme Sağlığı Derneği | Projelerimiz | Meme Sağlığı | Kanser Mitleri | Meme Kanseri | Riskinizi Azaltın

Psikolojik Destek | Kendi Kendine Muayene | İletişim

 
 

Bahçeşehir Gelişim Akademisi Binası Bodrum Kat No:1 34538 Bahçeşehir-Başakşehir/İstanbul T: 0212 669 8451 F: 0212 669 4281 E: info@memeder.org

 


Bu web sitesinin hazırlanması sırasında vermiş olduğu maddi destekten dolayı
Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş.'ye teşekkür ederiz.
www.roche.com.tr

Bu web sitesindeki tüm görsel ve metinlerin bütün yasal hakları MEMEDER'E aittir. Referans gösterilmeden kullanılamaz.
Destekçilerimiz